EU godkänner Bioarctics läkemedel mot alzheimer

EU-kommissionen har meddelat att de beviljat marknadsföringstillstånd för forskningsbolaget Bioarctics partner Eisais ansökan för Leqembi (lecanemab) i EU.
EU godkänner Bioarctics läkemedel mot alzheimer - Allmänt, BioArctics, Lars Lannfelt och Pär Gellerfors
Lars Lannfelt och Pär Gellerfors, grundare av Bioarctic. Foto: Maxim Toré / BILDBYRÅN

Detta gör läkemedlet till den första behandlingen som riktar sig mot en underliggande orsak till Alzheimers sjukdom, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Leqembi är godkänt i EU för behandling av vuxna patienter med diagnosticerad mild kognitiv svikt (MCI) och mild demens till följd av Alzheimers sjukdom (mild AD) som är icke-bärare eller heterozygoter av apolipoprotein E ε4 (ApoE ε4)-genen och med bekräftad amyloidpatologi.

Leqembis marknadsgodkännande i EU omfattar samtliga 27 medlemsstater samt Island, Liechtenstein och Norge. Leqembi är sedan tidigare godkänt i USA, Japan, Kina, Storbritannien och ett flertal andra länder.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.