Essity kommer återköpa egna aktier för 3 miljarder kronor

Styrelsen för hygien- och hälsobolaget Essity har beslutat att använda bemyndigandet från årsstämman den 27 mars för att påbörja ett nytt program för återköp av B-aktier i Essity om 3 miljarder kronor.
Essity kommer återköpa egna aktier för 3 miljarder kronor - essity VD Magnus Groth
Foto: Essity

Programmet påbörjas den 24 april och löper som längst fram till årsstämman 2026.

Programmet finansieras med rörelsens kassaflöde efter ordinarie utdelning med ambitionen att fortsätta göra återköp över tid som en återkommande del av Essitys kapitalallokering.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.