EQT
EQT förvärvar koreanskt bolag inom avfallshantering
![EQT förvärvar koreanskt bolag inom avfallshantering - KJ Environment](https://www.affarsvarlden.se/wp-content/uploads/2024/08/KJ-Environment-900x600.png)
Det framgår av ett pressmeddelande. Förvärvet sker genom EQT Infrastructure VI.
“Vi ser fram emot att använda EQT:s omfattande erfarenhet av att investera i hållbara avfalls- och återvinningslösningar i olika geografiska områden, i kombination med vårt starka lokala fotavtryck och industriella nätverk, för att hjälpa KJ Environment att bli en verklig marknadsledare inom avfallshantering”, säger Sang Jun Suh, partner på EQT.
Detta är EQT:s andra infrastrukturinvestering i Sydkorea. Transaktionen väntas bli slutförd under fjärde kvartalet, förutsatt att den erhåller regulatoriskt godkännande. Inga finansiella detaljer anges.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.