Emissionsguiden
Emissionsguiden inleder bevakning av Sprint Biosciences nyemission

Sprint Bioscience utvecklar prekliniska program för småmolekylära läkemedel, med målet att utlicensiera till globala läkemedelsbolag.
Bolaget har beslutat att ta in 31,7 Mkr genom en företrädesemission av aktier. Kostnaderna väntas bli 5,8 Mkr vilket motsvarar 18,3% av emissionsbeloppet.
Emissionslikviden ska användas till att fortsätta utvecklingen och utöka portföljen av bolagets prekliniska läkemedelsprogram.
Teckningskursen är satt till 0,66 kr per aktie, vilket innebär en rabatt på 31,8% (TERP) kontra aktiekursen innan villkoren publicerades.
Emissionen är säkrad till 73,9% genom teckningsåtaganden på 4,6 Mkr (14,4% av emissionen) och garantiåtaganden på 18,9 Mkr (59,5%). Åtagandena kommer från medlemmar i Sprints styrelse och ledning, vissa befintliga aktieägare samt externa investerare såsom Life Science Invest Fund. Det är inte specificerat vilka parter som står för tecknings- respektive garantiåtagandena.
Ersättningen till de som lämnat garantiåtaganden är 14% kontant eller 17% i aktier, på det garanterade beloppet.
Utspädningen för aktieägare som inte deltar i emissionen blir 40,7%, givet att erbjudandet fulltecknas.
Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om eventuella flaggor i emissionen inom kort.
Läs även:
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.