Uppköpsåret 2023
Egetis bekräftar potentiellt bud
![Egetis bekräftar potentiellt bud - nicklas-westerholm-2](https://www.affarsvarlden.se/wp-content/uploads/2023/01/nicklas-westerholm-2-900x600.jpg)
Läkemedelsutvecklingsbolaget kom senare med ett uttalande där styrelsen i Egetis Therapeutics bekräftar en pågående buddiskussion.
“Egetis Therapeutics har pågående diskussioner med vissa externa parter gällande ett potentiellt bud på bolaget. Det finns ingen garanti för att ett publikt erbjudande kommer att lämnas eller beträffande villkoren för ett sådant erbjudande”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.