Efter budet på OX2 – här är EQT:s bästa och sämsta börsinnehav

EQT lägger bud på OX2. Men riskkapitalbolaget har inte en bländande framgång som börsspelare. Visserligen har Stendörren dubblat pengarna, men Storytel, BIMobject och BHG har varit riktiga bottennapp.
Efter budet på OX2 – här är EQT:s bästa och sämsta börsinnehav - CHRISTIAN-SINDING-EQT_Stian-Lysberg-Solum-900
Christian Sinding är VD på EQT. Foto: Stian Lysberg Solum/ NTB scanpix / TT

Riskkapitalbolagen föredrar i regel att verka i den privata, onoterade miljön. Men ibland gör jätten EQT undantag. Detta med blandad framgång.

Det svenska PE-bolaget är ägare till sju noterade bolag på Stockholmsbörsen.

Bland de bättre investeringarna finns fastighetsbolaget Stendörren Fastigheter som gett en avkastning på 133%, enligt Holdings. EQT köpte in sig i bolaget 2018 för strax under en miljard kronor och försökte samma år köpa ut Stendörren, men affären gick aldrig i mål.

Även ventilationsåterförsäljaren Beijer Ref har utvecklats positivt sedan 2020, då EQT köpte in sig för drygt 10 mdr kr. Avkastningen är 64% sedan dess. Investeringen i BioGaia, som tillverkar kosttillskott, gjordes 2020 för 1 mdr kr och har gett en avkastning på nästan 30% för EQT.

Har tappat 66%

Sedan finns det ett antal rejäla minor som PE-spelaren på Regeringsgatan i Stockholm trampat på.

Bygginformationsbolaget BIMobject har gett en negativ börsavkastning på 80% för EQT sedan 2018 då riskkapitalbolagets Venture-fond gick in med 36 mkr.

Även bygghandlaren BHG Group visar röda siffror då avkastningen sjunkit till minus 67% sedan hösten 2019. EQT, som köpte aktier för strax under en miljard kronor, sålde av merparten av sitt innehav förra året till bland annat Mikael Olander med en jätteförlust.

Investeringen i ljudboksbolaget Storytel har tappat nästan lika mycket, ner 66% enligt Holdings. I september 2021 gjordes investeringen på strax över en miljard i bolaget.

SÅ HAR EQT:s börsbolag presterat på Stockholmsbörsen

Bolag Kapital Värde Avkastning
Stendörren Fastigheter 40% 2,2 mdr kr 133%
Beijer Ref 19% 16 mdr kr 64%
BioGaia 11% 1,4 mdr kr 29%
Securitas 3% 1,8 mdr kr 14%
Storytel 14% 0,5 mdr kr -66%
BHG Group 0,02% 0,004 mdr kr -67%
BIMobject 10% 0,052 mdr kr -80%

Källa: Holdings

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.