Eastnines VD köper aktier för 3,9 miljoner

Kestutis Sasnauskas har den 12 mars genom bolaget Schkval köpt 100 000 aktier i fastighetsbolaget Eastnine där han är vd och storägare.
Eastnines VD köper aktier för 3,9 miljoner - Kestutis Sasnauskas
Kestutis Sasnauskas har varit VD på Eastnine sedan 2017. Foto: Pressbild

Aktierna köptes till kursen 39 kronor per aktie, en affär på 3,9 miljoner kronor. Affären gjordes på Nasdaq Stockholm. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.

Sasnauskas är en större ägare i Eastnine och ägde per den 26 februari aktier motsvarande 4,44 procent av kapitalet och rösterna i bolaget.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.