Diamyd chansar inte med TO4 – blir företrädesemission

Diabetesforskningsbolaget Diamyd Medical har beslutat om en företrädesemission som kan tillföra bolaget 208 Mkr före kostnader. Emissionsguiden inleder sin bevakning av kapitalanskaffningen.
Diamyd chansar inte med TO4 – blir företrädesemission - Diamyd medical
Diamyds styrelse har beslutat om en företrädesemission, med stöd av bemyndigande från bolagets årsstämma i december 2024. Foto: Diamyd Medical

Diamyd Medical utvecklar läkemedelskandidater med fokus på precisionsimmunterapi mot diabetes typ 1.

Bolaget har beslutat att ta in 208,2 Mkr genom en företrädesemission av units. Kostnaderna väntas bli 9 Mkr vilket motsvarar 4,3% av emissionsbeloppet.

Emissionen genomförs då de teckningsoptioner (TO4) som följde med på köpet i föregående emission inte bedöms tillföra det kapital Diamyd behöver. Teckningskursen för dessa är 16 kr vilket kan jämföras med de 15,44 kr som aktien handlades till före dagens nyemissionsbesked.

INTE LÄNGE SEDAN FÖRRA EMISSIONEN

Diamyd genomförde sin senaste företrädesemission våren 2024, med en teckningskurs på 12 kr per unit samt aktie.

Den tecknades till 50% med och utan stöd av teckningsrätter, vilket även blev den totala teckningsgraden. Bolaget fick in 51,5 Mkr efter emissionskostnader.

Kapitalanskaffningen fick tre flaggor av Emissionsguiden.

Om emissionen fulltecknas kan den utökas med upp till 20 Mkr. Tilldelning kommer i så fall primärt ske till befintliga aktieägare och strategiska investerare.

DET MESTA GÅR TILL FAS 3-STUDIE

Emissionslikviden ska till största del användas till att utveckla läkemedelskandidaten Diamyd som befinner sig i fas 3. Kapitalet ska även bland annat finansiera utveckling av produktionsanläggningen i Umeå.

Teckningskursen är satt till 8 kr per unit vilket även motsvarar teckningskursen per aktie. Det innebär en rabatt på 43,5% (TERP) kontra aktiekursen innan villkoren publicerades. Utöver en aktie innehåller varje unit även en teckningsoptioner av serie TO 5. Teckningskursen för TO 5 är satt till 20 kr och teckning sker i april 2026.

Emissionen är endast säkrad till 3%, genom teckningsåtaganden från insynspersoner. Det handlar om ordföranden och grundaren Anders Essen-Möller (5 Mkr), VD Ulf Hannelius (0,7 Mkr, pro rata), CFO Anna Styrud (0,3 Mkr, pro rata) samt ledamoten Erik Nerpin (0,1 Mkr).

Utspädningen för aktieägare som inte deltar i emissionen blir 20%, givet att erbjudandet fulltecknas.

Emissionsguiden återkommer med en ny artikel om eventuella flaggor i emissionen inom kort.

Läs även:

Inte tredje gången gillt: Diamyd får in 49% av kapitalet

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.