De hjälpte Bonnier att köpa bingoföretag

Delphi och DLA Nordic företräder i försäljningen av Soft Capital Investment AB till Bonnier.

Ledstiernan, Ekstranda och övriga ägare i Soft Capital Investment AB har träffat avtal om att avyttra samtliga aktier i bolaget till Bonnier Gaming AB. Transaktionen kommer att slutföras så snart som ett antal villkor för affären är uppfyllda och beräknas kunna slutföras under det första kvartalet 2010. Soft Capital Investment AB äger Soft Capital Holding Ltd på Malta vars dotterbolag bedriver bingo och andra spel på Internet. Soft Capital Group ska, på utvalda marknader i Europa, erbjuda nischade siter som fokuserar på bingo och andra spel i en modern, underhållande och innovativ tappning.

Bonnier företräds avAdvokatfirman Delphi genom David Aversten (ansvarig partner) och Michael Juhlin. Ledstiernan, Ekstranda och övriga huvudägare företräds avAdvokatfirma DLA Nordic genom Björn Collste (ansvarig partner), Anna Jussil Broms, och Magnus Oskarsson.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.