Marknader
Danske Bank varnar för fortsatt stora kurssvängningar i närtid

Förra veckan bjöd på kraftiga kursrörelser. Börserna rusade först på Fed-chefen Powells oväntat mjuka besked och sedan föll på oro över att den amerikanska centralbanken inte agerar tillräckligt kraftfullt för att få ner inflationen. Räntorna fortsatte samtidigt uppåt och i USA nådde 10-årsräntan över 3,10%.
Danske Bank ser också fortsatt stora kurssvängningar i korten och behåller en neutral vikt i aktier jämfört med obligationer.
“Vi fokuserar på kvalitet, och rekommenderar en balanserad risk i portföljen. Kursrörelserna kan förbli stora i närtid och vi ser inte att det är läge att öka risken för tillfället. Det finns fortfarande flera orosmoln som kan tynga marknaden i form av hökaktiga centralbanker och stigande räntor, krig och omfattande nedstängningar i Kina som stör globala leveranskedjor”, skriver bankens Maria Landeborn i sitt veckobrev.
De väntar sig dock att “världsekonomin fortsätter att växa i år och att en fortsatt positiv vinsttillväxt i bolagen förr eller snare väntas ge stöd åt aktiemarknaderna igen”. Globala index väntas också stå högre vid årets slut.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.