Då inleder Jeb Bush sin presidentvalskampanj

Jeb Bush, tidigare guvernör i den amerikanska delstaten Florida, väntas formellt inleda sin kampanj för att bli republikanernas presidentkandidat den 15 juni i Miami. Det rapporterar Dow Jones Newswires.

Enligt en medhjälpare kommer Bush att göra sitt val huruvida han ska kandidera eller ej samma dag, men Bush har i praktiken kandiderat

sedan han för sex månader sedan när han aviserade att han aktivt tänkte undersöka möjligheten att kandidera till att bli amerikansk president.

Jeb Bush är son till den tidigare presidenten George H.W. Bush och bror till den förra presidenten George W. Bush.

Nästa presidentval i USA sker hösten 2016. Jeb Bush är den näst mest tippade personen att vinna presidentvalet efter Demokraternas Hillary Clinton.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.