Credit Suisse
Credit Suisse: Lättare hitta bra bolag utanför USA
Energisektorn är den lägst värderade av 24 sektorer på Russell 1000 index och enligt Credit Suisse aktiestrateg Lori Calvasina är botten nära.
Calvasina menar också att värderingarna av amerikanska banker ser attraktiva ut. Efter att många av dem redovisat svaga resultat för det fjärde kvartalet i fjol blev sektorn den som presterade sämst på Russell 1000 i januari.
Det är emellertid lättare att hitta attraktiva värderingar utanför den amerikanska aktiemarknaden, Credit Suisse. Banken föredrar i nuläget Europa och Japan framför USA. Medan USA är på väg att höja styrräntan tenderar de båda andra att öka stimulanserna. Samtidigt gör dollarn att USA:s exportörer har det tufft medan deras motsvarigheter i Europa och Japan profiterar av fallande valutakurser i euron och yenen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.