Chrysler på väg mot vinst
Försäljningen ökade med tre procent jämfört med sista kvartalet 2009. Visserligen minskade den i USA, men det kompenserades av ökad försäljning i andra länder. Sammanlagt sålde man 334 000 fordon under årets tre första månader.
Sedan Chrysler förra året gick i konkurs ägs koncernen till två tredjedelar av bilarbetarfackets pensions- och sjukvårdsfond. Fiat äger bara 20 procent men kontrollerar företaget som också leds av Fiatchefen Sergio Marchionne.
Chryslers resultatsiffror publiceras samtidigt som Fiatkoncernen sägs vilja stycka av bildivisionen till ett helt självständigt bolag.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.