Ericsson
Gardell om Ericsson: Fokus på kostnaderna ger resultat

Starten på rapportsäsongen blev riktigt bra med tanke på Ericssons rapport för första kvartalet. Och marknaden jublar: aktien är upp 7%.
Finansmannen Christer Gardell vars Cevian Capital är storägare i bolaget lyfter fram marginalen.
”I en tid av global osäkerhet utmärker sig Ericsson med sin starka marginal. Samtliga affärsområden överträffar marknadens förväntningar och visar att fokus på kostnadseffektivisering ger resultat. Även under rådande osäkerhet kring tullar och makroutveckling står Ericsson starkt med en ledande marknadsposition som gynnas av fortsatt kraftig tillväxt i mobilt dataanvändande”, säger han till Affärsvärlden.
Även Handelsbankens analytiker Daniel Djurberg lyfter fram bruttomarginalen.

“Det är en stark rapport som visar att det faktiskt går att få en ganska bra bruttomarginal på Networksaffären”, säger han till Affärsvärlden.
Citi tycker aktien har rimlig rabatt
Analyshuset Citis analytiker Andrew Gardiner skriver i en kommentar efter rapporten:
“Vi ser dessa resultat som positiva, särskilt med tanke på det svaga investerarsentimentet gentemot Ericsson, men noterar handelsosäkerhet och valutamotvindar.”
Citi har en neutral rekommendation på aktien och en riktkurs på 90 kr, motsvarande ett framåtblickande P/E på 13 för år 2026 förväntade vinst. Det är en rabatt på 15% jämfört med bolagets långsiktiga genomsnittsvärdering, enligt analyshuset.
“En sådan rabatt är betydande, men vi anser att den är rimlig med tanke på den senaste tidens marginalpress samt anklagelser om oegentligheter och relaterade statliga utredningar av Ericssons tidigare agerande”, skriver Andrew Gardiner.
Ericsson, mdkr | Q1-2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 55,0 | 55,5 | -0,9% | 53,3 | 3,2% |
Ebita | 6,7 | 4,9 | 36,7% | ||
Ebita-marginal | 12,2% | 9,2% | |||
Justerat ebita | 6,9 | 4,9 | 40,8% | 5,1 | 35,3% |
Justerad ebita-marginal | 12,5% | 8,8% | 9,6% | ||
Rörelseresultat | 5,9 | 4,1 | 43,9% | ||
Rörelsemarginal | 10,7% | 7,7% | |||
Justerat rörelseresultat | 6,2 | 4,3 | 44,2% | ||
Justerad rörelsemarginal | 11,3% | 8,1% | |||
Nettoresultat | 4,2 | 2,6 | 61,5% | ||
Resultat per aktie, kronor | 1,24 | 0,77 | 61,0% |
Läs mer:
Ericssons justerade ebita-resultat krossar förväntningarna
Christer Gardell har deltagit i finansieringen av Affärsvärldens specialredaktion för bevakning av den gröna omställningen. Han har inget inflytande över Affärsvärldens redaktionella arbete. Artikeln har bedömts av redaktionen på sina egna meriter.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.