Carnegie säljer Electrolux till förmån för H&M

Carnegie Strategifond ökade med 4,3 procent under januari. Fonden har sålt av sina aktier i Electrolux och ökat på i H&M.

“Electrolux rapport fick ett mycket positivt mottagande och vi har nu sålt innehavet i aktien. Värderingen är inte låg längre och direktavkastningen är i lägsta laget för att passa in i portföljen”, skriver förvaltaren John Strömgren.

H&M-rapporten var däremot en besvikelse för marknaden. Fonden har svarat genom att öka på sina innehav.

“Värderingen kan te sig hög, men den försvaras enligt vår uppfattning av verksamhetens tillväxt och stabilitet”, skriver John Strömgren.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.