BYD satte kursrekord – har utvecklat ny supersnabb laddning

Kinesiska elbilsbolaget BYD satte ett nytt kursrekord efter att ha presenterat en ny teknik för supersnabb laddning.
BYD satte kursrekord – har utvecklat ny supersnabb laddning - China Hungary BYD
BYD är ett kinesiskt elbilsmärke. Foto: AP Photo/Martin Meissner

Bolagets nya “Super e-Platform”-teknik uppges ge elbilar en räckvidd på 400 kilometer på en laddning som inte tar längre än fem minuter. Detta möjliggörs av att tekniken erbjuder en laddningshastighet på 1 000 kilowatt.

Som jämförelse erbjuder Teslas senaste superchargers en högsta laddningshastighet på upp till 500 kilowatt, vilket tillför 270 kilometer i räckvidd på en laddning av 15 minuter.

BYD-aktien steg som mest 6% i Hongkong för att nå den högsta nivån någonsin på 408,80 hongkongdollar per aktie. Aktien är upp 51% hittills i år.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.