Börsen: Telia stiger inför rapporten

En bred nedgång på Stockholmsbörsen inledde handeln men kurserna återhämtade sig och hade klockan 11 stigit med 0,1 procent. De två emissionsaktuella bolagen Framfab och Switchcore noterade uppgångar och respektive aktie handlas över bolagens teckningskurser.

Stockholmsbörsens svaga inledning följde på Nasdaqs nedgång med 1,9 procent på onsdagen. Det negativa nyhetsflödet för telekomjättarna accentuerades av dystrare utsikter för mobiltelefonförsäljningen förmedlade av tyska Siemens. På onsdagen sade bolagets styrelseledamot Volker Jung att den globala försäljningen av mobiltelefoner närmar sig 400 miljoner snarare än 450 miljoner i år.

Genomsnittet, 425 miljoner telefoner, ligger i det undre intervallet av vad Nokia, Ericsson och Motorola tidigare sagt och skulle innebära tillväxten jämfört med i fjol bara skulle bli ett par procent. Nokia-aktien tålde dock den negativa tonen och världens största tillverkare av mobiltelefoner noterades till oförändrade 329 kronor. Ericsson, med en betydligt mindre mobiltelefondel, steg med 1 procent till 63 kronor.

Telia presenterar sina siffror för årets första kvartal före lunch. Analytikerna räknar med att teleoperatören gör en vinst på 938 Mkr, vilket är något lägre än under fjärde kvartalet i fjol. Aktien steg med 2 procent inför rapporten. Konkurrenterna Europolitan och Tele var oförändrade på 74,50 respektive 402 kronor. Andra bolag som rapporterar idag är Lundin Oil, Observer, Poolia och Syngenta.

Finansaktierna fladdrade med i kursvängningarna på Stockholmsbörsen. OM backade efter den senaste tidens klättring och noterades till 191,50 kronor, en nedgång med 2 procent. Skandia var oförändrad på 111,50 kronor.

Internetkonsulten Framfab och nätverksbolaget Switchcore, som båda är i emissionstagen klättrade på torsdagen och befinner sig över respektive emissions teckningskurs. Framfab steg med 6 procent till 1,24 kronor. Teckningskursen är 1 krona jämt. Ännu bättre drag var det i Switchcore vars aktie ökade med 13 procent till 9,40 kronor vilket är över teckningskursen på 8,50 kronor.

För de krisstämplade internetkonsulterna skilde sig utvecklingen på torsdagen. Internetkonsulterna Cell Network och Icon Medialab återhämtade sig efter kraftiga kursfall i kölvattnet av Framfabs störtdykning. Internetkonsulten Adcore, som gjorde stora nedskrivningar och sjösatte en omfattande strukturprogram i sin kvartalsrapport sjönk först kraftigt men repade sig och var bara 1 procent ned och kostade 5,25 kronor.

IT-säkerhetsföretaget Protect rasade kraftigt på börsen sedan bolaget redovisat en förlust före skatt på 13 Mkr för det första kvartalet. I fjol gick verksamheten med 8 Mkr i förlust. En aktie i Protect kostade 77 kronor, en nedgång med 6 procent jämfört med onsdagens slutkurs.

Gruvföretaget Boliden, där en räddningsplan sände upp aktien på onsdagen fick ny fart och noterades till 4,49 kronor. Det var 5 procent upp.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.