Bank of America
BofA räknar med fallande vinster i lyxsektorn

Det framgår av en ny analys.
Analytikerna framhåller att det ser tufft ut fundamentalt för sektorn med potentiella katalysatorer som sannolikt är svaga. Samtidigt handlas sektorn närmare de nivåer där det kan finnas ett stöd. P/E-talet för sektorn bedöms nu ligga på 21, vilket alltså är den lägre delen av det historiska spannet på 20-25.
Sektorn har backat 18% sedan toppen av februari. Sedan nyår handlar det dock om en uppgång på 2%.
“Mindre dåliga makronyheter verkar vara den mest uppenbara katalysatorn på uppsidan för närvarande. Idiosynkratiska berättelser kommer att dominera”, heter det.
Alltså kan enskilda företag som har särskilda förutsättningar, egenskaper eller fördelar sticka ut även om den bredare marknaden har svårigheter.
Av 14 analyserade bolag ligger BofA under konsensus i 12 av fallen, där undantagen är Prada och Brunello Cucinelli.
Analyshuset sänker sin riktkurs för LVMH till 750 euro (800) men håller kvar sin köprekommendation, riktkursen för Kering sänks till 200 euro (215) med fortsatt underperform, Burberry sänks till 800 euro (850) med fortsatt underperform, Prada sänks till 69 euro (70) med fortsatt köprekommendation och Hugo Boss sänks till 39 euro (40) med fortsatt underperform.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.