Bank of America
Bank of America ser svagare intäkter från investment banking

Det uppgav VD Brian Moynihan vid en finanskonferens, rapporterar Bloomberg News.
Intäkterna bedöms landa på cirka 1,2 miljarder dollar, oförändrat från samma period förra året. Förväntningarna från vissa analytiker ligger på 1,5 miljarder dollar, vilket motsvarar en uppgång på cirka 16,5 procent.
”Mixen av transaktioner är inte lika gynnsam för oss, så vi kommer att klara oss bra, men det kommer att bli lägre under det här kvartalet”, sade Moynihan.
Däremot uppgavs tradingen komma att öka med låga ensiffriga procenttal och vara oförändrad jämfört med föregående kvartal.
Enligt Moynihan är detta ett “mycket starkt resultat”, och återspeglar bankens investeringar för några år sedan i kapacitet inom räntebärande värdepapper och återuppbyggnaden av verksamheten inom aktiehandel.
Läs även:
Berkshire Hathaway har sålt ytterligare aktier i Bank of America
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.