Avanzas nettoinflöde ökar 7% i januari

Nätmäklaren Avanza Bank hade ett nettoinflöde på 10,60 miljarder kronor under januari vilket är en ökning med 7% från månaden innan (9,98).
Avanzas VD Gustaf Unger
Avanzas VD Gustaf Unger

Jämfört med samma period 2024 steg nettoinflödet med 31%. Det framgår av ett pressmeddelande.

Antalet nya kunder var 24 300 och uppgår nu till totalt 2 096 000.

Sparkapitalet uppgick till 1 009,5 miljarder kronor, en ökning från 955,0 miljarder kronor från månaden innan. Jämfört med samma period förra året har sparkapitalet ökat med 28%.

Antal courtagegenererande notor per handelsdag var 182 800, att jämföra med 191 800 föregående månad och 135 000 under januari 2024.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.