Attendo
Attendo minskar resultatet: ”Goda förutsättningar för en vändning”

Omsättningen steg 13,5 procent till 3 789 miljoner kronor (3 338). Den organiska tillväxten uppgick till 5,7 procent.
Antalet platser i Attendos boenden var vid periodens slut 20 932 (21 093). Beläggningsgraden i boenden var 85 procent (84).
Ebita-resultatet blev 131 miljoner kronor (172), med en ebita-marginal på 3,5 procent (5,2).
Justerat ebita-resultat blev 8 miljoner kronor (65).
Resultatet efter skatt blev -44 miljoner kronor (-8). Attendo menar att bolaget fortsatt av höga personalkostnader samt en hög kostnadsinflation.
Resultat per aktie hamnade på -0,27 kronor (-0,06). Justerat resultat per aktie blev -0,07 kronor (0,21).
Ingen utdelning föreslås (0).
“Trots föregående års svaga resultat är förutsättningarna goda för en vändning under 2023. Vi räknar med högre genomsnittlig beläggning i Skandinavien i kombination med betydande prisjusteringar i Finland som kompensation för ökade bemanningskrav. Dessa positiva effekter motverkas till del av högre inflationsrelaterade kostnader i båda affärsområdena, viss underkompensation i Sverige från beställare samt ökade personalkostnader i Finland” skriver Attendos vd och koncernchef, Martin Tivéus.
“Sammantaget ser vi goda möjligheter att nå vårt finansiella mål om en vinst på 4 kronor per aktie med en viss fördröjning från det ursprungliga målet för helåret 2023.”
Attendo, Mkr | Q4-2022 | Q4-2021 | Förändring |
Nettoomsättning | 3 789 | 3 338 | 13,5% |
EBITA | 131 | 172 | -23,8% |
EBITA-marginal | 3,5% | 5,2% | |
EBITA, justerat | 8 | 65 | -87,7% |
EBITA-marginal, justerat | 0,2% | 1,9% | |
Nettoresultat | -44 | -8 | |
Resultat per aktie, kronor | -0,27 | -0,06 | |
Resultat per aktie, justerat, kronor | -0,07 | 0,21 | |
Utdelning per aktie, kronor | 0 | 0 |
Isac Boukachabia
Nyhetsbyrån Finwire
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.