Astrazenecas nya storsäljare
“IBS är ett problem för 10-20 procent av befolkningen i västvärlden. Den dag vi hittar en behandling öppnas en helt ny jättemarknad lika stor som den för Losec”, säger Hans Glise, forskningschef för terapiområdet mage-tarm i Mölndal och ansvarig för det arbete som bedrivs av hundratalet forskare.
Målet är att ta fram en ny kandidatsubstans för IBS “ganska snart”. Ett nytt läkemedel skulle kunna nå marknaden under 2006 eller 2007.
Det blir i såfall andra gången gillt. En tidigare substans – Mosaprid – drogs tillbaka 1999.
Ekonomi24 har tittat närmare på Losec, uppföljaren Nexium och det forskningsarbete som pågår i Mölndal. Fokuset på Astrazenecas möjligheter inom hjärta- och kärlområdet har förvisso lyft läkemedelsbolagets aktiekurs när teknikaktierna rasat, men verkar samtidigt ha skymt sikten för en rad positiva besked från terapiområdet mage- och tarm.
Men faktum kvarstår. Astrazeneca verkar har goda chanser att fortsätta leda utvecklingen inom mage -och tarm:
-Losecs patentstrategi ser ut att bli precis så framgångsrik som ledningen under VD Håkan Mogrens försorg planerade för.
-förväntningarna på efterträdaren Nexium revideras just nu upp successivt.
-och forskningsledningen talar även öppet om två nya kandidatsubstanser som var för sig kan bli miljardsäljare i dollar. Med lite tur når produkterna marknaden mellan 2005 och 2007.
Den ena substansen är en uppföljare till både Losec och Nexium, en tredje generationens syrapumpshämmare. Den går under namnet Rapid-projektet och sägs på ett effektivt sett hämma utsöndringen av magsyra. En framgångsrik produkt skulle bland annat kunna slå på den hittills svårflörtade japanska marknaden. Astrazeneca tror sig ligga före konkurrenterna.
Det andra substansen går under benämningen “refluxhämmarprojektet”. Den går på själva orsaken till att muskulaturen i magmunnen – refluxen – är så slapp att den släpper ut magsyra. Enligt Astrazeneca är refluxområdet mycket större än vad den medicinska expertisen hittills trott. Och här ligger konkurrenterna ännu längre efter.
Enligt Hans Glise kommer marknaden för mage- och tarmsjukdomar att breddas framöver och täcka väsentligt fler åkommor än idag.
”Framförallt ser vi en breddning av mage- och tarmmarknaden bort från att bara behandla själva symptomen med sura uppstötningar till att lösa själva problemet med att muskulaturen i magsäcken inte fungerar som den ska. På hela refluxområdet känns det som vi ligger före konkurrenterna”, säger Hans Glise.
”Jag ser ingen anledning att Astrazeneca inte ska kunna behålla sin starka ställning”.
Historien är väl känd. För drygt två årsedan tvingades Astra in i en fusion med brittiska Zeneca. Patentet på storsäljaren Losec, i fjol världens mest sålda läkemedel med en försäljning på 6,3 miljarder dollar, skulle snart löpa ut. .
Hösten 1998 betraktades Losecs uppföljare – Nexium – mest som en joker. Astras produktportfölj led överlag skriande brist på nya storsäljare. Risken för ett fientligt uppköp var överhängande.
Våren 2001 är läget ett annat och betydligt mer positivt. Den som tror att mage-och tarmområdet tar slut som tillväxtmarknad bara för att patentet på Losec går ut tror fel, menar Hans Glise.
”Världsmarknaden för produkter som Losec och de gamla H2-blockerarna kommer med all sannolikhet att fortsätta växa med 10 procent per år. Det är en hög tillväxt med tanke på att hela värlsmarknaden för mage- och tarm i år väntas omsätta läkemedel som Losec och Nexium för olika syrarelaterade sjukdommar för cirka 17 miljarder dollar”, säger Hans Glise.
Men skeptikerna pekar på att marknaden förändrats. Succéprodukten Losec står trots allt endast för 37 procent av marknaden för syrahämmande läkemedel. Resten av marknaden delas mellan andra protonpumpshämmare från Takeda Abbott och Johnson&Johnson samt de gamla H2-blockerna som fortfarande når hälften av marknaden. Konkurrenterna kan sägas flåsa Astrazeneca i nacken. Men Hans Glise står på sig
”Vi räknar förstås med att Losec även fortsättningsvis blir en stor produkt, även efter det att patentet gått ut”, säger Hans Glise.
Läs mer om Losecs patentstrid, Nexium, Rapidprojektet, Refluxhämmarprojektet och helt nya forskningsområden som kan öppna upp marknaden för mage-och tarmsjukdomar för helt nya miljardsäljande läkemedel. Klicka på länken till höger.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.