Astra Zeneca investerar 2,5 miljarder dollar i forskningscenter i Peking

Läkemedelsbolaget Astra Zeneca kommer investera 2,5 miljarder dollar i ett nytt globalt strategiskt forskningscenter i Peking, Kina.
en glad man
Astra Zenecas VD Pascal Soriot. Foto: Astra Zeneca

Det framgår av ett pressmeddelande.

Forskningscentret blir Astra Zenecas andra i landet och det sjätte globalt.

Investeringen omfattar bioteknikavtal med Harbour BioMed, Syneron Bio och BioKangtai.

AstraZeneca förväntar sig att personalstyrkan i Peking ska växa till 1 700 anställda.

”Denna investering på 2,5 miljarder dollar återspeglar vår tro på det världsledande ekosystemet för biovetenskap i Peking, de omfattande möjligheter som finns för samarbete och tillgång till talanger, samt vårt fortsatta engagemang i Kina. Vårt sjätte strategiska FoU-center kommer att samarbeta med den banbrytande biologin och AI-vetenskapen i Peking och vara en viktig del av våra globala insatser för att erbjuda innovativa läkemedel till patienter över hela världen”, säger VD Pascal Soriot.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.