AP-fonderna har förlorat 6 miljarder i Northvolt

Andra AP-fonden presenterade i fredags sitt bokslut för 2024.
AP-fonderna har förlorat 6 miljarder i Northvolt - Northvolt, Västerås
Northvolt. Foto: Simon Hastegård / BILDBYRÅN

Där framgår att värdet på AP-fondernas innehav i krisdrabbade batteritillverkaren Northvolt nu är bokfört till noll kronor. Därmed har fyra svenska AP-fonderna bokförda förluster på 6 miljarder kronor på sina placeringar i Northvolt. Det rapporterar SVT.

AP-fondernas investering skede i det samägda bolaget “4 to 1 Investment” som under 2021 och 2022 investerade 6 miljarder i Northvolt.

SVT har i flera månaders tid försökt få intervjua VD:arna för de fyra statliga AP-fonderna, samt Jenny Askfeldt Ruud som är styrelseordförande i ”4 to 1 Investment”. Svaret idag liksom tidigare är nej.

Andra storägare i Northvolt, som Volkswagen och Goldman Sachs skrev redan i höstas ner värdet på sina Northvoltaktier till noll.

Northvolt har en pågående rekonstruktion i USA enligt Chapter 11.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.