Volvo Cars
Analytikern om Volvo Cars ras: Verkar inte ha någon riktig botten

Volvo Cars rapporterade ett resultat som var klart sämre än väntat för det första kvartalet och nygamla VD:n Håkan Samuelsson lanserar ett kostnadsbesparingsprogram på 18 mdr kr.
Aktien rasar närmare 9%.
“Aktien har en extremt volatilt mönster på grund av den låga likviditeten. Den verkar inte ha någon riktig botten”, säger Handelsbankens analytiker Hampus Engellau till Affärsvärlden.
Han har en behåll-rekommendation för aktien och tycker att den är köpvärd långsiktigt.
“På tolv månader skulle jag vara försiktig. Det finns risk att aktien hittar en lägre nivå. Det arbetet som man nu gör är väldigt positivt men det kommer ta tid”, säger Engellau.
Volvo Cars omställning
Nu ska Volvo Cars gå från tillväxt till att fokusera på lönsamhet, kostnad och kassaflöde.
Känns det som att det är rätt resa som Håkan Samuelsson tar med Volvo Cars på?
“Ja, det här är ett måste. Först måste man vara lönsam, det är man i och för sig men trenden är inte rolig. Sen måste man ha stabilitet i vinsten och sen kan man fokusera på tillväxt.”
Hampus Engellau är inne på att det är två saker som sker parallellt nu för Volvo Cars och biltillverkare generellt. Där det första är att bilar efter pandemin är dyrare i förhållande till konsumenternas köpkraft.
“Det vi ser nu är en normalisering av lönsamheten i bidragssektorn från 8-9% marginal ner till 5%.”
Det andra är att västerländska biltillverkare tappar marknadsandelar och volymer till kinesiska konkurrenter.
“På det så har vi turbulensen som har skapats med den nya amerikanska administrationen och ett potentiellt tullkrig mellan alla världens länder vilket skapar ett osäkert läge för konsumenten i val att köpa bil.”
Hampus Engellau säger också att bolaget har viktiga produktlanseringar framför sig.
“EX60 är väldigt viktig. Det kan bli en riktig volymprodukt.”
Volvo Cars, mdkr | Q1-2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus | Q1-2024 | Förändring |
Nettoomsättning | 82,9 | 87,8 | -5,6% | 93,9 | -11,7% |
Ebitda | 7,7 | 10,1 | -23,8% | ||
Ebitda-marginal | 9,3% | 10,8% | |||
Rörelseresultat | 1,9 | 3,6 | -47,2% | 4,7 | -59,6% |
Rörelsemarginal | 2,3% | 4,1% | 5,0% | ||
Justerat rörelseresultat | 1,9 | 6,8 | -72,1% | ||
Justerad rörelsemarginal | 2,3% | 7,2% | |||
Nettoresultat | 1,0 | 3,6 | -72,2% | ||
Resultat per aktie, kronor | 0,40 | 1,12 | -64,3% | ||
Kassaflöde från löpande verksamhet | -2,0 | -0,9 |
Läs mer:
Volvo Cars bommar rejält – flaggar för nedskärningar
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.