AMF tog initiativ till emissionen i Balder

Det var pensionsbolaget AMF som tog initiativet till den riktade nyemissionen på 1,8 miljarder i fastighetsbolaget Balder, rapporterar Dagens industri.
AMF tog initiativ till emissionen i Balder - Anders Oscarsson AMF
Anders Oscarsson, ägaransvarig på AMF

Balder genomförde tidigare i dag en riktad nyemission där AMF tecknade aktier för 1,8 miljarder kronor.

“Det råder inga tvivel om att det finns viss osäkerhet kring hur fastighetsbolaget ska finansiera sig. Vad gäller Balder så har vi varit aktieägare där och vi tog ett initiativ igår där vi sa att vi är villiga att köpa så här mycket aktier så att ni kan lösa den här hybriden och därmed skicka en tydlig signal till marknaden att de kommer lösa det här lånet som förfaller i mars 2023”, säger Anders Oscarsson, som är ägaransvarig på AMF till tidningen.

AMF ökar genom den riktade nyemissionen sin ägarandel från 3,4 till 6,4% av kapitalet. Pensionsbolaget blir därmed tredje största ägare i Balder efter VD Erik Selin och Arvid Svensson Invest.

Anders Oscarsson vill dock inte ge något generellt löfte om att AMF är redo att göra liknande affärer i övriga fastighetsbolag på Stockholmsbörsen.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.