Altor säljer Wrist till J.F. Lehman & Company

Riskkapitalbolaget Altor har slutfört försäljningen av Wrist Ship Supply Holding (WSS), en global aktör inom marina försörjnings- och logistiklösningar, till private equity-firman J.F. Lehman & Company (JFLCO). Det framgår av ett pressmeddelande.
Altor säljer Wrist till J.F. Lehman & Company - wrist_flag
Danska bolaget Wrist Ship Supply har fått delvis nya ägare. Foto: Pressbild/Wrist Ship Supply

Under Altors ägande har Wrist vuxit femfaldigt genom organisk tillväxt och 19 förvärv, vilket gjort bolaget dubbelt så stort som sin närmaste konkurrent. Wrist förklaras också ha drivit digitaliseringen av branschen och stärkt sin roll som en strategisk logistikpartner.

Både Wrist och Altor uttrycker tillfredsställelse över affären, där Altor även återinvesterar i bolaget tillsammans med JFLCO.

“Vi är otroligt imponerade av vad teamet på WSS har åstadkommit under vårt partnerskap. Under hela vårt långa partnerskap har de visat vägen i sin bransch genom att sätta innovation och kunder först, inte minst genom att investera i digitalisering för att höja ribban för sömlösa lösningar och framtidssäkra sin verksamhet”, kommenterar Søren Johansen, partner på Altor och ordförande i Wrist.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.