Tyskland
AfD näst största parti i Tyskland efter rekordstort valdeltagande

Högerpartiet Alternative für Deutschland (AfD) dubblar antalet röster och blir andra största parti i Tyskland på 19,5%.
Konservativa CDU/CSU, med kanslerkandidat Friedrich Merz i spetsen, blir största parti på 29%, men gör historiskt sett ett svagt val.
Socialdemokratiska SDP, som styrt landet under långa perioder under efterkrigstiden, kickas för första gången ned på tredje plats, med rekordlåga 16% av rösterna.
Det liberala partiet FDP och det nybildade vänster-konservativa partiet BSW klarar inte 5%-spärren och tar inte plats i Bundestag.
Die Grüne tappar jämfört med förra valet men håller ändå fast vid höga 13,5%.
Den bilden ger en vallokalsundersökning efter att Tysklands befolkning gått till nyval idag.
84% av de röstberättigade har enligt samma undersökning deltagit, vilken är den högsta siffran sedan valet 1991 och ett rejält skutt uppåt från 76,4% i valet 2021.
Näringslivet önskar sig handlingkraft
Otaliga koalitions-scenarion har dryftats i upptakten till valet. Med vallokalundersökningens resultat vid handen har spekulationerna intensifierats i media. Oavsett vad det slutgiltiga resultatet blir, väntas ovanligt kniviga förhandlingar bryta ut mellan partiledarna så snart rösterna räknats.
Näringslivsrepresentanter i landet har understrukit vikten av en handlingskraftig regering som kan driva igenom omfattande reformer, ofta i klinch med starka särintressen, främst landets starka fackföreningar.
I den tyska TV-kanalen ARD har representanter för näringslivet under kvällen uttalat betonat att snabbhet krävs:
“Det blir inga 100 dagar smekmånad för dem som tar makten nu. Det krävs omedelbara åtgärder. Om inte politiken fixar det så kommer vi att göra det själva. Vi har redan skapat kontakter med övriga Europa och länder utanför, för att kunna etablera handelsvägar till exempel”, sa en företrädare för småföretagarorganisationen BVMW.
Den efterfrågade handlingskraften kan komma ifrån allt mellan ett brett samarbete mellan CDU/CSU, SPD och Grüne, till en smalare koalition mellan CDU/CSU och FDP – som möjligen lutar sig mot AfD i enskilda sakfrågor. En möjlighet som kommer att stå för kontroverser.
FDP – vågmästare eller ute i kylan
Kritiskt för utgången av koalitionsförhandlingarna är om FPD klarar spärren eller inte. Enligt exit-undersökningen får de 4,9% av rösterna. Det sänker sannolikheten för en stark liberal-konservativ ledartröja i Bundestag, men minsta felmarginal – och de klarar sig kvar. Om de stannar i värmen intar partiledaren Christian Lindner en vågmästarroll.
CDU/CSU går fram nära 5% i undersökningen jämfört med förra valet, men många hade hoppats på ett mycket starkare resultat. Ändå försätter siffrorna som väntat Friedrich Merz i bäst position att ta över rollen som Bundeskansler efter SPD:s Olaf Scholz, som utlyste dagens nyval i december, efter att hans trevägskoalition med FDP och Grüne imploderade månaden tidigare.
Pole position för Merz
Under en tid utanför politiken, bland annat som ordförande för Blackrock i Tyskland, sägs Friedrich Merz tillägnat sig en litet amerikansk stil och affärsmässig ton, som gått hem i näringslivet.
I en intervju med Afv sa Deutsche Banks styrelseledamot Alexander von zur Mühlen att Tyskland inte undgått att se hur snabbt den amerikanska administrationen går fram under Donald Trump. “Det sänder ett budskap till Europa”, sa han.
Trump själv kommenterade CDU:s förmodade valvinst med ett inlägg på Truth Social:
“En fantastisk dag för Tyskland”, skriver han med anledning av det preliminära resultatet och menar att det tyska folket “likt USA” tröttnat på en “agenda utan sunt förnuft”.
“Särskilt inom energi och invandring, som har dominerat i så många år”, skriver Trump.
LÄS ÄVEN:
Deutsches toppchef inför tyska valet: “Behöver skaka och vakna”
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.