Aerocrines företrädesemission övertecknad

Aerocrine meddelar att företrädesemissionen blev övertecknad med cirka 20 procent och kommer att tillföra bolaget cirka 445 miljoner kronor före emissionskostnader.

Totalt tecknades cirka 99 procent av nyemissionen med stöd av teckningsrätter.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Vissa större aktieägare, däribland Novo, åtog sig att teckna sina respektive pro rata-andelar motsvarande sammanlagt cirka 26 procent av nyemissionen.

Villkoren i nyemissionen var att varje aktie i Aerocrine berättigade till sju (7) teckningsrätter och två (2) teckningsrätter berättigade till teckning av en (1) ny aktie till en teckningskurs om 0,82 kronor per ny aktie.

“Vi är tacksamma för det fortsatta stödet från befintliga aktieägare och intresset från nya investerare. Nyemissionen stärker vår finansiella ställning och ger oss strategisk flexibilitet”, skriver Michael Shalmi, tillförordnad styrelseordförande.

“Nu har vi finansieringen på plats för att möjliggöra en ökning av vår försäljning och en fortsatt utveckling mot lönsamhet och värdeskapande för våra aktieägare”, kommenterar vd Scott Myers.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från VECKANS FÖRETAG