Aerocrine
Aerocrine vill sälja astmatest för hemmabruk
Aerocrines vd Scott Myers framhöll att samarbetspartnern Panasonic fått i uppdrag att se över det portabla astmatestet Niox Vero för att göra produkten lättare, enklare och billigare.
“Vi vill att den ska bli konkurrenskraftig för hemmamarknaden”, sade Scott Myers.
Potentialen för försäljningen på hemmamarknaden jämförde han med instrument för behandling av sömnapné som i USA säljs för 400 till 600 dollar styck.
För att ta sig an hemmamarknaden måste Aerocrine på nytt få klartecken från den amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA. Riktlinjer för hur patienterna ska agera med testresultaten måste tas fram innan den kan säljas. Någon tidsplan för när astmatestet kan nå hemmamarknaden har inte vd Scott Myers, men han påpekade att de ska boka ett möte med FDA för att diskutera ett intåg på hemmamarknaden och att det kan ta upp till 90 dagar innan de får ett möte med myndigheten.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.