Bank of England
Abrdn: Bank of Englands räntehöjning en chock

Det uppger kapitalförvaltaren abrdn som tillägger att det blir allt svårare att se hur centralbankens räntehöjningar inte kommer leda till en recession.
”Dagens stora räntehöjning kommer förmodligen i efterhand att ses som en viktig milstolpe mot den recessionen”, skriver abrdn i en kommentar.
SEB har också kommenterat räntehöjningen.
“Sammanfattningsvis tolkar vi valet av den större räntehöjningen som att kommittén försöker tidigarelägga sitt svar samtidigt som man investerar i trovärdigheten för inflationsmålet på 2%”, skriver banken.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.