ABB
ABB:s ordförande: Europa riskerar halka efter

Han tog även upp frågan om Europas konkurrenskraft.
“Europa, inklusive Schweiz, måste agera nu för att inte halka efter”, sade han enligt Marketscreener och efterlyste ett näringslivsklimat som främjar entreprenörskap, riskvilja och bättre tillgång till kapital.
Ordföranden kritiserade också överreglering och menade att Europa måste hitta rätt balans, inte minst i relationen mellan Schweiz och EU. Han varnade för en förtroendekris som hotar att splittra västvärlden och försvaga demokratin, samt uppmanade företagsledare att ta ett aktivt ansvar.
“Detta kräver en praktisk ekonomisk politik och en skattestruktur. Det kräver ett nytt sätt att tänka där människor frågar sig vad de själva kan bidra med till samhället i stället för att bara förvänta sig att samhället ska stödja dem.”
Peter Voser avslutade med att ta upp innevarande år.
“Naturligtvis har vi stora förväntningar på resultatet för verksamhetsåret 2025. Och förhoppningsvis kommer de förväntningarna att infrias, om inte överträffas”, uppgav han.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.