ABB kan tvingas till nyemission

ABBs svaga finansiella ställning kan tvinga bolaget till en nyemission. Skräckscenariot är på väg att bli verklighet i en tid när världskonjunkturen ser allt bistrare ut och lånekostnaden skjuter i höjden på obligationsmarknaden.

På Stockholmsbörsen sjunker ABB-aktien kraftigt under måndagen. Kursfallet fram till klockan 15.00 är nära 7 procent ner till 96 kronor. Så billig har inte ABB varit sedan 1995. Vid årsskiftet handlades ABB-aktien till 250 kronor. Som mest, i februari 2001, stod ABB i 288 kronor.

”Det är bara att titta på ABBs balansräkning. Bolagets eget kapital ligger snart kring 10 procent av tillgångarna. Men ABB måste ha 15-20 procent för att få lån för att klara att leva upp till bolagets tillväxtmål. Ingen tror att ABB ska klara det utan mer eget kapital”, säger en mäklare till Ekonomi24.

”ABB har kapitalmarknadsdag om två veckor och då är det lika bra att ta ut allt negativt redan nu.”

Vid årsskiftet redvisade ABB ett eget kapital på 5,2 miljarder dollar enligt bokslutet. Det motsvarade 17 procent av tillgångarna. Mäklaren som hänvisar till 10 procent har gjort egna justeringar. I halvårsrapporten redovisade inte ABB någon balansräkning.

Vid årsskiftet hade ABB lån på 7,3 miljarder dollar varav 4,4 miljarder dollar var i form av certifikat och andra kort-och långfristiga skuldförbindelser. För de korta rörliga lånen var den genomsnittliga låneräntan 5,4 procent och för de långa fasta lånen var räntan 4,6 procent.

Två faktorer vägs ihop för att åskådliggöra aktiemarknadens rädsla för ABBs kapitalbehov:

1. Omräkningen av räkenskaperna från europeisk till amerikansk redovisningsstandard har åskådliggjort att det blir svårt för ABB att nå de gamla tillväxtmålen med en rörelsemarginal på 12 procent. I samband med halvårsrapporten drogs målet ner ordentligt.

2. En svag utveckling för världskonjunkturen gör att allt fler analytiker befarar att ABB snart kommer att överraska med en rad dåliga kvartalsrapporter. ABB är sencykliskt och brukar leverera sin kalldusch först när företag som Volvo och SKF för länge sedan passerat botten.

3. Kostnaden för lån börjar stiga. Det är det nya scenariot för världsekonomin, med fler verkningslösa räntesänkningar och kommande inflation, som nu successivt påverkar företagen på lånemarknaden. Företag som tvingas ta upp nya lån kan därför räkna med att det kommer att göras till en högre ränta än tidigare.

ABBs relation till lånemarknaden är viktig. I årsredovisningen för 2000 skriver bolaget att”tack vare vår höga kreditvärdighet kan vi förlita oss på att vi med kort varsel kan skaffa fram tillräckligt med kapital via både kort-och långfristig upplåning från kapitalmarknaden samt externa banker.”

I dagsläget väger den formuleringen lätt på aktiemarknaden.

I halvårsrapporten sjönk ABBs vinst efter skatt ihop till 266 miljoner dollar, ett tapp med 76 procent jämfört med motsvarande period året innan.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från VECKANS FÖRETAG