Analys Medistim
Medistim: Norsk medicinteknik till rimligt pris

Börsplus har under senare veckor ägnat sig en del åt att klaga över överdrivet höga värderingar bland börsens snabbväxande medicinteknikbolag (som här och här). Nu har vi ramlat på ett norskt bolag som i alla fall inte lider av tydlig övervärdering, nämligen Oslobaserade Medistim (68 NOK).
Medistim (NOK) | NOK | |||
Börskurs: | 68,00 | |||
Antal aktier (miljoner): | 18,2 | |||
Börsvärde: | 1 236 miljoner | VD | Kari Krogstad | |
Nettokassa: | 24 miljoner | Styrelseordförande | Øyvin Brøymer | |
SvD Börsplus huvudscenario | ||||
2017 | 2018E | 2019E | 2020E | |
Omsättning | 301 | 314 | 339 | 366 |
– Tillväxt | 12,5% | 4,0% | 8,0% | 8,0% |
Rörelseresultat | 65 | 63 | 71 | 84 |
– Rörelsemarginal | 21,7% | 20,0% | 21,0% | 23,0% |
Resultat efter skatt | 48 | 47 | 54 | 64 |
Vinst per aktie | 2,62 | 2,60 | 2,97 | 3,50 |
Utdelning per aktie | 2,00 | 2,00 | 2,25 | 2,50 |
Direktavkastning | 2,9% | 2,9% | 3,3% | 3,7% |
Avkastning på eget kapital | 27% | 25% | 27% | 29% |
Operativt kapital/omsättning | 31% | 36% | 37% | 35% |
Nettoskuld/EBIT | -0,7 | -0,6 | -0,6 | -0,7 |
P/E | 26,0 | 26,2 | 22,9 | 19,4 |
EV/EBIT | 18,5 | 19,3 | 17,0 | 14,4 |
EV/Sales | 4,0 | 3,9 | 3,6 | 3,3 |
Medistim startades 1984, har drygt 100 anställda och säljer ett medicintekniskt system, MiraQ och VeriQ, för mätning av blodflöde med mera under operation. De fann tidigt en tydlig tillämpning inom så kallade bypass-operationer (kranskärlsoperation).
På det området har Medistims produkter blivit standard i många länder som Norge, Sverige, Tyskland och Japan. Faktum är att Medistim är den helt dominerande leverantören i nischen, vilket följande diagram vill visa.
Nyttan med produkten ligger i att kvalitetssäkring under operation förebygger postoperativa problem. Att ta in en patient med komplikationer för ny behandling, ofta ballongutvigning av kärl med dåligt blodflöde, är kostsamt i livskvalitet för patienten och ekonomiskt för betalaren. Bättre att göra en anpassning av bypass-kärlet redan vid första operationen.
Från sin bas inom utrustning för blodflödesmätning vid bypass-operationer så har bolaget breddat sig. Idag marknadsför man system (VeriQ) som också visualiserar blodkärl med ultraljud vilket också ger kirurgen mer värdefull information inför och under ingreppet.
Dessutom finns sedan 2015 ett specialinstrument för kirurger som opererar på det vaskulära systemet (kärlsystemet) förutom hjärtat. Detta heter MiraQ Vascular.
Totalt uppskattar bolaget självt sin marknad inom bypass-operationer på hjärta till 2 miljarder kronor inklusive visualiseringstillämpningen och till 1 miljard på det vaskulära området.
Mer om Medistims produkter
Huvudtillämpningen är vid så kallade bypass-operationer. Detta är ett stort ingrepp som kan krävas när de kranskärl som för blod till hjärtat innehåller förträngningar som hindrar tillräcklig blod- och syresättning. Utan behandling kan sådant leda till hjärtinfarkt.
Operationen innebär att kirurgen leder om blodbanan till hjärtat via nya blodkärl som hoppar över (”by passes”) de delar i kärl som är skadade. De nya kärlen transplanteras från patienten själv.
Medistims system kommer i grundutförandet till användning när en ”by pass” är på plats och läkaren vill testa hur bra blodflödet är i den nya förbindelsen. Då placeras en ”probe” som med hjälp av ultraljud, så kallad transit time flow, mäter blodflödet. Detta åskådliggörs i Medistimsystemet som en graf.
På så vis får operationsteamet objektiv data på hur blodsättningen fungerar. Tillsammans med läkare har Medistim tagit fram tumregler för när ett flöde är svagt nog för att en justering ska krävas.
En film producerad av Medistim som visar användningen finns här (innehåller explicita operationsbilder). Blodflödesmätning, som vi beskriver mest här, kan ses från minut 9.00 och framåt.
I sitt mest moderna utförande innehåller Medistims utrustning även stöd för visualisering av blodkärl – vilket är värdefullt för att se var förträngningar finns. Genom att kombinera detta med blodflödesmätning kan operationen planeras och utvärderas ännu bättre. Visualiseringen kan också vara till stor hjälp vid andra ingrepp på det vaskulära systemet.
Fördelen med systemet är att det ger objektiv feedback som möjliggör justering av en dålig lösning redan på operationsbordet. Det är mycket billigare än att i efterhand tvingas till åtgärder vilket ofta handlar om en ballongutvidgning av blodkärl.
Hur mycket nytta gör systemet?
- En studie i England, finansierad av Medistim, talar om att förekomsten av de vanligaste komplikationen efter bypass-operation kan sänkas från 7 till 1 procent. Men uppgiften verkar osäker.
- Samma studie uppskattar att den ekonomiska vinsten som uppstår genom mindre postoperativa ingrepp är cirka 141 pund (1650 kr) per operation. För hela England skulle detta betyda runt 37 Mkr årligen. Vi är osäkra på hur det står sig mot alternativa rationaliseringsinvesteringar. Slutsatsen i denna studie från NICE är dock en rekommendation om att använda Medistim.
- En studie på 1 000 patienter från 2018 visade att kirurgerna ändrade sin strategi/utförande på basis av data från Medistim i en operation av fyra. Det tyder på att datan är värdefull och användbar.
Affärsmodellen är den gängse för ett instrumentbolag. Själva systemet är en investeringsvara som kostar runt 400 000 kr. För att använda det krävs sedan ”prober” som genererar den signal till systemet som där omsätts till ett flödesmått eller till en ultraljudbild på kärlet. En sådan kostar runt 17 000 kronor och används för max 50 operationer. Sedan behövs en ny.
Systeminstallationerna genererar alltså en återkommande intäktsström till Medistim när de används. Under 2017 svarade denna för drygt 30 procent av intäkterna. I USA har bolaget valt att erbjuda leasing av utrustningen vilket gör den amerikanska affären till en återkommande intäkt som svarar för cirka 25 procent av intäkterna.
Det ska också nämnas att en fjärdedel av Medistims omsättning kommer från en distributionsaffär i Norge och Danmark. Det rör sig om kirurgiska produkter. Bolaget har en marginal på 12–14 procent här vilket framstår som relativt bra. Men det är förstås inte vinster som ska värderas lika högt som de bolagets egna produkter genererar.
Tack vare höga bruttomarginaler och relativt måttlig FoU har Medistim höga rörelsemarginaler på i snitt 21 procent de senaste fem åren.
Det som gjort många medicinteknikbolag till börsvinnare är den stabila tillväxten. Den finns hos Medistim också som ökat i snitt med 9 procent under de senaste 10 åren. Bolaget jobbar på flera fronter för att hålla tillväxten uppe men de två viktigaste ser vi som:
- Ökad penetration. Detta gäller särskilt i USA där 230 000 bypassoperationer görs årligen men användningen av Medistim endast ligger kring 20 procent av operationerna jämfört med 70-80 procent i Norden, Japan och Tyskland.
- Breddning mot vaskulär kirurgi. Bolagets säljer sedan 2015, ett system anpassat för kirurger som opererar på kärl i främst ben och hals. Detta är en potentiell miljardmarknad som idag endast ger intäkter på cirka 45 Mkr.
Svårigheten är att det tar tid att ändra praxis . Medistims metod är att påverka opinionsbildare och kirurgernas intresseorganisationer genom studier, kontakter på mässor med mera. Siktet är inställt på att få till stånd rekommendationer om att använda systemstöd för blodflödesanalys.
Man har lyckats mycket bra, men det är inte alltid det hjälper. Trots starkt stöd i England, till exempel, och egen försäljning där sedan 2012 ligger intäkterna kring 1 Mkr på den marknaden.
Under 2018 har osäkerheten kring tillväxtkraften i bolaget ökat. Året ser ut att sluta med en ökning kring 4 procent vilket är en markant inbromsning. Något som är bra är att systemförsäljningen ändå ökar med 26 procent eftersom den, på sikt, drar med sig ökad försäljning av förbrukningsvaror.
Mer oroande är att intäkterna från USA faller och står stilla inom vaskulära system. USA och vaskulära tillämpningar är i våra ögon de två stora tillväxtkomponenterna i Medistim, särskilt som det finns en tendens att antalet bypass-operationer minskar i länder där bolaget idag har sina starkaste positioner (se faktaruta).
Stor men krympande marknad?
Det klart viktigaste användningsområdet för Medistims system är vid bypass-operationer på hjärtat. Detta är ett vanligt ingrepp och antalet operationer ligger kring 700 000 på årsbasis. Det rör sig emellertid inte om en tydlig tillväxtmarknad.
Antaget bypass-operationer minskar i västvärlden kanske som följd av bättre mediciner (statiner) och levnadsvanor (minskad rökning). Den alternativa metoden med ballongutvidgning av igentäpta blodkärl (PCI) har också ökat.
I Sverige, till exempel, har antalet operationer minskat från 48 per 100 000 invånare till 31,5 bara under de senaste 10 åren. De nationella variationerna är dock stora. Sverige har alltid haft relativt få operationer jämfört med exempelvis Tyskland eller, framför allt, USA. Trenden med minskat antal operationer är dock genomgående.
USA-marknaden är oerhört stor och kan Medistim öka penetrationen där från dagens 20 procent så kompenserar det snabbt eventuell minskning i andra länder.
En annan tillväxtmöjlighet finns i utvecklingsländer där antalet ingrepp ökar. Där går det inte att sälja de dyra system Medistim har idag men en low-end-produkt (SonoQ) har utvecklats med en partner. Den ska lanseras med start i Indien.
Det återstår att se om detta är en tillfällig inbromsning. Vi gissar att det är så. Medistim har tidigare haft mellanår då tillväxten varit halvdan. Det är också naturligt att det tar tid att ändra operationspraxis. På den vaskulära sidan har Medistim inte bearbetat marknaden så länge och har ännu inte producerat den typ av studiestöd man har inom hjärtkirurgi.
För tillfället väljer vi att skissa på att Medistim fortsätter att utvecklas som historiskt med en tillväxt runt 8 procent. Men en multipel på EV/Ebit 18 leder det till en avkastningspotential kring 30 procent. Detta är fortsatt en rabatt mot de svenska medicinteknikbolagen (snitt 35x) men de tenderar också att växa något mer än Medistim så möjligen är det befogat.
Bolag | Avkastning 1 år % | EV / Sales 2019E | EV / Ebit 2019E | P/E 2019E | Ebit-marginal 2019E % | Årlig omsättningstillväxt 2018-2020 % |
Medistim | -8,5 | 3,6 | 17,1 | 22,9 | 21,0 | 8,0 |
Cellavision | 62,1 | 13,7 | 39,9 | 52,7 | 34,3 | 15,7 |
Biotage | 32,7 | 7,3 | 34,3 | 35,5 | 21,2 | 12,9 |
Sectra | 12,7 | 5,3 | 28,8 | 39,1 | 18,5 | 6,6 |
Getinge | -24,2 | 1,4 | 15,1 | 13,8 | 9,0 | 4,1 |
Vitrolife | 20,8 | 12,1 | 37,2 | 46,8 | 32,5 | 15,7 |
Ambu | 15,8 | 11,7 | 50,0 | 68,5 | 23,5 | 19,5 |
SyntheticMR | -2,9 | 14,0 | 27,3 | 36,5 | 51,3 | 58,2 |
Xvivo | 45,2 | 12,6 | 65,2 | 81,4 | 19,3 | 48,5 |
Genomsnitt | 17,1 | 9,1 | 35,0 | 44,1 | 25,6 | 21,0 |
Källa: SvD Börsplus / Factset | ||||||
Definition | Aktiens avkastning 12 månader, inklusive utdelning | EV = Börsvärde + Nettoskuld. Sales = förväntad omsättning 2019E | EV = Börsvärde + Nettoskuld. EBIT = förväntat rörelseresultat 2019E | Börskurs delat på förväntad vinst per aktie för 2019E | Förväntad rörelsemarginal 2019E | Förväntad årlig tillväxt 2018-2020 |
I ett scenario där tillväxten ökar, vilket inte alls är otänkbart, kan dock aktien lätt värderas upp mot ”svenska” nivåer med följd att aktien blir väldigt bra.
Börsplus slutsats
Medistim framstår som ett kvalitativt bolag med en rimlig värdering i en sektor där rimliga värderingar inte är normalläget. Tillväxtmöjligheterna är goda men just nu har bolaget lite svårt att konvertera dessa till rejäl intäktstillväxt. Den trenden behöver brytas och då kan aktien bli riktigt bra. Förutsättningarna finns på plats. Vi ser aktien som köpvärd.
___________________________
Mejla oss gärna på borsplus@svd.se om du har förslag eller frågor.
Ägare | Andel % |
Intertrade Shipping | 21,83 |
Salvesen & Thams | 10,16 |
Swedbank Robur | 7,5 |
SEB klientkonto | 5,64 |
Follum Capital AS | 5,45 |
State Street Bank | 4,45 |
SEB | 4,05 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.