Kriminalhärvan sänker Fingerprint

Framgångsrika företag byggs på förtroende och hårt arbete. Fingerprint Cards är illa ute när förtroendet försvinner och det hårda arbetet måste läggas på hantering av toppskiktets skandalösa aktieaffärer. Med nuvarande styrelse och huvudägare finns det fallhöjd kvar i aktien.
Kriminalhärvan sänker Fingerprint - 9bd12fe8-b12b-45aa-aafd-a4813004a665fitcroph450q80upscaletruew800s6e7b74a1afe8d4ca1c38adf3a0001e6274e9efaa

Ivar Kreugers tändsticksimperium, Refaat El-Sayeds Fermenta och Prosolvias banbrytande IT-simuleringsprodukter. Det är tre exempel på fabulösa svenska tillväxthistorier med fyra saker gemensamt.

1. Industriellt övertygande strategi för global expansion

2. Explosiv tillväxt i både försäljning och vinst

3. Hausse i aktien med starkt understöd från bolagens frontfigurer

4. Efter några år kraschar allt i takt med att bekräftad eller misstänkt kriminalitet uppdagas

Fingerprint Cards kan bocka av tre av fyra punkter och många varningsklockor ringer för fjärde punkten.

Johan Carlström är den person som mer än någon annan har format dagens Fingerprint Cards. Han är dessutom solklar huvudägare med två tongivande styrelserepresentanter, bland annat Lars Söderfjell. Både Carlström och Söderfjell är nu anhållna.

De har tidigare varit i mycket allvarliga blåsväder för märkliga affärer och turer i Fingerprint. Carlström är redan sedan tidigare misstänkt för grovt insiderbrott.

Ändå så agerar han så sent som i december långt ute i en gråzon där åtminstone Ekobrottsmyndigheten misstänker grovt insiderbrott. Huvudägaren är alltså hur man än ser på saken i bästa fall gravt omdömeslös och i värsta fall, om EBM har på fötter, grovt kriminell.

Många blandar ihop rättssäkerhet med affärsbeslut. Juridiskt finns bara två svar – skyldig eller oskyldig. För bolaget och övriga aktieägare är frågan långt mindre svartvit. En huvudägare som är oskyldig till alla brottsmisstankar kan ändå vara djupt skadlig för verksamheten.

SvD Börsplus övertygelse är att ohederlighet inte är ett vinnande sätt att bygga varaktigt framgångsrika bolag. Utan att föregripa någon av polisutredningarna om grova brott som Johan Carlström verkar misstänkas för så är det Börsplus uppfattning att han är affärsman som betett sig ohederligt och att han i stor utsträckning omger sig med omdömeslösa personer.

Vi ser en inte oväsentlig risk att Fingerprint slutar på samma sätt som Kreugerimperiet, Fermenta eller Prosolvia i att aktieägarna förlorar allt.

P/e 8-9 på årets ”väntade vinst” är ganska irrelevant om man inte kan lita på siffrorna bakom den vinstprognosen. (Längst ned finns en tabell med Börsplus mer försiktiga huvudscenario för Fingerprint men det är alltså egentligen av underordnad betydelse eftersom vi ser så stor risk för ett skräckscenario.)

Börsplus har bara vissa indicier (exempelvis en tvivelaktig huvudägare och svällande kundfordringar) som stöd för att det skulle finnas luft i siffrorna. Som investerare måste man dock beakta även sådana risker som är svåra att belägga.

Och även om vår oro är obefogad så skadas bolaget av att kontrolleras av en skum huvudägare. Om det finns något råg i ryggen i styrelse och bland övriga storägare så borde dessa arbeta hårt för att få Carlströms kompanjoner Lars Söderfjell och Urban Fagerstedt att lämna styrelsen och att bolaget blir av med oseriösa huvudägare. Det är dags för styrelseordförande Jan Wäreby att bekänna färg.

Fingerprint Cards
Börskurs: 55,90
Antal aktier (miljoner): 319,0
Börsvärde: 17 456 Mkr
Nettokassa: 932 Mkr
SvD Börsplus huvudscenario
2015 2016E 2017E 2018E
Omsättning 2 901 6 700 7 169 7 671
– Tillväxt 1141,7% 131,0% 7,0% 7,0%
Rörelseresultat 910 2 686 2 294 1 764
– Rörelsemarginal 31,4% 40,1% 32,0% 23,0%
Resultat efter skatt 798 2 041 1 742 1 338
Vinst per aktie 2,53 6,40 5,50 4,20
Utdelning per aktie 0,00 0,00 0,00 0,00
P/E 22,1 8,7 10,2 13,3
EV/EBIT 18,2 6,2 7,2 9,4
EV/Sales 5,7 2,5 2,3 2,2
Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.