Analys Byggmax
Byggmax: Mot en vändning

Efter att ha rasat över 30 procent sedan årsskiftet får Byggmax (38 kr) lite revansch idag när bolaget lämnar sin niomånadsrapport. Aktien rusar 14 procent. Siffrorna var väl inte superstarka men givet omständigheterna presterade Byggmax ganska bra i det viktiga tredje kvartalet. Här några nyckeltal:
Byggmax Q3 2018 | Q3 2018 | Q3 2017 | Förändring |
Intäkter (Mkr) | 1 713 | 1 813 | -6% |
Antal butiker (st) | 161 | 148 | +9% |
Rörelsevinst (ebitda) | 176 | 221 | -20% |
Vinst per aktie, kr | 2,5 | 4,1 | -39% |
Det intäktsmässigt största segmentet är Byggmax butiksrörelse. Här sjunker kvartalsintäkterna med 2 procent till 1 529 Mkr i kvartalet. Rörelseresultatet före avskrivningar, på 176 Mkr, är 20 procent eller 50 Mkr lägre än i fjol. Ledningen pekar på att väder och stigande virkespriser påverkat negativt utan att ange siffror. Dessutom belastar kostnader för nyöppnade butiker resultatet.
En hel del av detta är tillfälliga effekter som bör klinga av framöver. Kompenserande prishöjningar på virke, Byggmax klart största produktgrupp, sker till exempel under Q4. Bolaget pekar också på att intäkterna växte 8 procent isolerat under september, vilket vädermässigt var en normal månad. Allt detta ger hopp om att lönsamheten kan utvecklas positivt framöver.
Ett annat plus var att problembarnet Skånska Byggvaror börjar få kontroll på sina marginaler – även om det sker till priset av att man avvecklar en stor del av sin affär. Skånska hade 152 Mkr i intäkter i Q3 (-33%) och ett resultat före avskrivningar på 18,5 Mkr (7,2).
För bägge Byggmax stora affärsområden finns det alltså gott hopp om att trenden fortsätter i rätt riktning framöver.
Jokern i leken är hur den svenska efterfrågan på byggmaterial för hemmaprojekt artar sig. Kommer fallande villapriser, amorteringskrav och liknande att dämpa bygglusten? Det vore illa för Byggmax inte minst som bolaget valt att gasa på med nya butiksöppningar. Under 2018 har det hittills blivit 15 nya enheter och målet är 18 för helåret. En utbyggnad av kapaciteten med cirka 14 procent.
Det finns ett tydligt negativt scenario på bordet om detta blir fallet – då intäkterna planar ut och marginalerna pressas. Kanske ligger något sådant bakom att aktien är relativt välblankad för att vara liten. Drygt 5 procent av aktierna är utlånade, enligt Holdings.
Än så länge spelar inte detta scenario ut, dock. De tillväxtprojekt som Byggmax driver verkar ledningen helt nöjd med. Förutom nya standardbutiker handlar det om att öppna trädgårdsavdelningar i befintliga enheter samt att rulla ut ett mindre butikskoncept i småstäder som Sala och Hällefors.
Särskilt det senare initiativet är intressant och något Byggmax kan göra utan stor konkurrens, tror vi. Bolaget är branschens lågkostnadsaktör och små butiker kräver förmåga att operera med riktigt låga kostnader.
Vi har justerat ned våra prognoser ordentligt men aktien har också kommit ned rejält sedan förra analysen.
Byggmax | ||||
Börskurs: | 38,00 kr | |||
Antal aktier (miljoner): | 61,0 | |||
Börsvärde: | 2 318 Mkr | |||
Nettoskuld: | 871 Mkr | |||
SvD Börsplus huvudscenario | ||||
2017 | 2018E | 2019E | 2020E | |
Omsättning | 5 361 | 5 060 | 5 414 | 5 739 |
– Tillväxt | 0,2% | -5,6% | 7,0% | 6,0% |
Rörelseresultat | 272 | 218 | 279 | 356 |
– Rörelsemarginal | 5,1% | 4,3% | 5,2% | 6,2% |
Resultat efter skatt | 195 | 142 | 193 | 252 |
Utdelning per aktie | 2,50 | 2,00 | 2,00 | 2,00 |
Direktavkastning | 6,6% | 5,3% | 5,3% | 5,3% |
Avkastning på eget kapital | 15% | 10% | 13% | 16% |
Operativt kapital/omsättning | 6% | 5% | 4% | 4% |
Nettoskuld/EBIT | 4,3 | 4,6 | 3,3 | 2,2 |
P/E | 11,9 | 16,3 | 11,9 | 9,3 |
EV/EBIT | 11,7 | 14,7 | 11,4 | 9,0 |
EV/Sales | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
Räcker Q3-rapporten till för en omvärdering av Byggmax? Kanske inte vid ett riktigt negativt nyhetsflöde kring svenska bostadsmarknaden. Men i annat fall finns helt klart chansen.
Nästa rapport är mindre intressant då kvartalet innebär lågsäsong. Det är troligt att guidningen om att bolaget kan klara sina finansiella mål, bland annat växa 10-15 procent, under 2019 slopas. Likaså att utdelningen, 2,50 kronor i fjol, sänks. Detta bör inte ge några kursras.
Fortsätter förbättringstrenden är aktien ganska lågt värderad. Vi räknar med att Byggmax kan klara drygt 6 procent i marginal på ett normalår. Det kan ställas mot ett utfall på 7,3 procent 2013-17. Alltså rätt försiktigt räknat. Med en multipel på EV/Ebit 11, motsvarande p/e 12, finns då en avkastningspotential på 45 procent.
Vi misstänker att aktien straffats lite för hårt i år och sätter ett köpråd.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.