Analys Autostore
Autostore: Kollaps i robotfabriken

Autostore | |
Börskurs: 5,20 NOK | Antal aktier: 3 428,5 m |
Börsvärde: 17 828 MNOK | Nettoskuld: 208 MUSD |
VD: Mats Hovland Vikse | Ordförande: Jim C. Carlisle |
Autostore (5,20 NOK) är det norska bolaget bakom robotlagersystemet med samma namn. Autostore har växt fram som ett populärt alternativ när handelsföretag ska automatisera sina varulager, och bolaget har många svenska namn på kundlistan.
Autostore växte kraftigt under och efter coronapandemin då e-handeln gick som tåget och många handlare uppgraderade sina lagerlösningar. Med högre räntor följde dock ett hårdare klimat. Hushållens ekonomi försämrades, många handlare såg fallande efterfrågan och investeringar i nya varulager blev dyrare att finansiera. Både 2023 och 2024 blev svaga år, och nu ser tullkriget ut att bjuda på nya ännu svårare utmaningar.
Affärsvärldens huvudscenario | 2024 | 2025E | 2026E | 2027E |
Omsättning | 601 | 391 | 469 | 516 |
– Tillväxt | -6,9% | -35,0% | 20,0% | 10,0% |
Justerat rörelseresultat | 250 | 78 | 141 | 168 |
– Rörelsemarginal | 41,5% | 20,0% | 30,0% | 32,5% |
Resultat efter skatt | 137 | 51 | 99 | 124 |
Vinst per aktie | 0,04 | 0,01 | 0,03 | 0,04 |
Utdelning per aktie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
Avkastning på eget kapital | 11% | 4% | 7% | 8% |
Kapitalbindning | 20% | 35% | 30% | 30% |
Nettoskuld/Ebit | 0,8x | 2,5x | 0,7x | -0,1x |
P/E | 12,1x | 50,0x | 16,7x | 12,5x |
EV/Ebit | 7,7x | 24,6x | 13,6x | 11,5x |
EV/Sales | 3,2x | 4,9x | 4,1x | 3,7x |
Kollaps i Q1
Autostores Q1 (siffror i MUSD) | Estimat Q1 2025 | Utfall Q1 2025 | Q1 2024 |
Orderingång | 156 | 141 | 183 |
– tillväxt | -15% | -23% | 11% |
Omsättning | 133 | 86 | 138 |
– tillväxt | -4% | -38% | -7% |
Bruttoresultat | 102 | 64 | 101 |
– marginal | 76,6% | 74,0% | 72,8% |
Justerat Ebit | 54 | 12 | 56 |
– marginal | 40,2% | 13,7% | 40,8% |
Resultat efter skatt | 29 | -3 | 21 |
Sammantaget föll omsättningen närmare 40% i första kvartalet. En klen tröst är att bolaget lyckades hålla uppe den fina bruttomarginalen över 70%, men kvartalet slutade ändå med förlust på sista raden. Som tabellen bredvid visar var detta inget som analytikerkåren hade skissat på i sina prognoser, och aktien rasar över 30% på beskeden.
Som bakgrund kan man ha med sig att även om tillväxten bromsat in en hel del senaste åren, så har Autostore historiskt redovisat stabil lönsamhet med rörelsemarginaler som typiskt legat över 40%.
Tullar ger osäkerhet
Den direkta effekten av tullarna är dock begränsad. Ungefär en fjärdedel av Autostores omsättning finns i USA och merparten av detta skeppas in från tredjepartstillverkare i Polen. En tillverkningssetup som man fortsatt bedömer är den mest effektiva för bolaget.
Den stora skadan har i stället uppstått av den osäkerhet som följt av tullarna. Många kunder håller nu tillbaka stora investeringar tills det finns mer klarhet kring situationen. Att hela omsättningstappet finns i Europa, och inte i USA, stödjer också idén att det är osäkerheten snarare än direkta tulleffekter som spökar.
Enda ljuspunkten i rapporten var orderingången som var fortsatt godkänd på 141 miljoner dollar – ned 23% jämfört med samma kvartal i fjol men ungefär i linje med vad bolaget presterat de tre senaste kvartalen dessförinnan. Bolaget har inte heller haft några beställningar som hävts, eller kunder som gått till konkurrerande lösningar. Däremot ser Autostore just att kunderna skjuter på sina beslut och orderboken därmed flyttas framåt i tiden.
Oroväckande är också att bolaget är mycket försiktiga kring utvecklingen i det pågående andra kvartalet. Utvecklingen har gradvis försämrats och troligtvis särskilt från och med mars. På direkt fråga vill VD Mats Hovland Vikse inte uttala sig om utvecklingen hittills under april. I stället hänvisas till mycket svårförutsägbar utveckling och att bolaget nu jobbar med att sänka kostnaderna med 10 miljoner dollar på årsbasis. Vi tolkar det som stor risk för att andra kvartalet kan bli minst lika illa.
Ställer om till abonnemangsmodell
En annan viktig sak att ha i bakhuvudet är att bolaget nu på allvar påbörjat omställningen mot en abonnemangsmodell (”Autostore-as-a-Service”) där kunderna i stället för att investera i utrustningen betalar för tjänsten över tid.
I första kvartalet skeppade bolaget produkter till ett värde av 27,5 miljoner dollar som i vanliga fall hade redovisats som intäkt vid det här laget. Det motsvarar drygt halva omsättningstappet i första kvartalet, och justerat för den här effekten hade tillväxten i kvartalet varit -18% i stället för -38%. Nu kommer de system som skeppats under abonnemangsmodell inte börja generera intäkter förrän om något kvartal eller två, när anläggningarna driftsätts.
Kunderna verkar fortfarande kunna välja den gamla modellen om de vill, och abonnemangsavtalen utgör fortfarande en liten del av bolagets orderbok. Men man ska nog räkna med att den kommer öka. Avtalen kommer typiskt sett löpa över 7-10 år och den totala intäkten under hela kontraktslängden bedöms överstiga det bolaget tidigare redovisade som engångsintäkt.
Blir skiftet till abonnemangsmodell framgångsrikt är det en betydande del av intäkterna som kommer smetas ut över ett antal år, vilket kan innebära ett rejält avbräck i bolagets rapporterade tillväxt.
Bolag | Avkastning 1 år % | P/E 2026E | EV/Ebit 2026E | EV/Sales 2026E | Ebit-marginal 2026E % | Årlig tillväxt 2026E-2027E % |
Autostore (robotlager) | -71% | 16,7x | 13,1x | 3,9x | 30,0% | 19,9% |
Ocado (livsmedelsteknologi) | -26% | neg. | neg. | 0,9x | -2,4% | 9,5% |
Symbotic (lagerautomatisering) | -47% | 41,3x | 5,9x | 0,5x | 8,8% | 24,9% |
Daifuku (lagerautomatisering) | 15% | 18,9x | 13,4x | 1,7x | 12,9% | 5,8% |
KION (lagerutrustning) | -24% | 8,8x | 12,1x | 1,0x | 8,2% | 5,0% |
Kardex (lagerautomatisering) | -18% | 19,0x | 12,8x | 1,6x | 12,6% | 6,5% |
Tomra (pant- och sorteringsmaskiner) | 2% | 22,0x | 16,8x | 2,4x | 14,4% | 17,6% |
Genomsnitt | -24% | 21,1x | 12,4x | 1,7x | 12,1% | 12,8% |
Källa: Afv (Autostore) och Factset (övriga). |
Slutsats
De direkta effekterna av tullarna verkar hanterbara, men den osäkerhet många företag nu känner kring större investeringar i nya anläggningar är desto mer skadlig. De redovisade siffrorna talar för att det är en helt ny verklighet bolaget just nu möter. Och läget ser inte ut att bli bättre under andra kvartalet.
Omställning mot abonnemangsmodell brukar tolkas positivt och vara något som börsen kan ha överseende med. I det här läget lägger det dock ytterligare osäkerhet till redan befintlig oro. Omställningen kan sänka tillväxten rejält och vi räknar med viss sådan effekt i våra prognoser.
Vårt huvudscenario i övrigt är dock att det blir en häftig men kortvarig krasch, där många kunder är försiktiga med nya investeringar ett par kvartal men att det sedan lossnar gradvis. Vår gissning är att omsättningen kan falla 35% i år medan rörelsemarginalen halveras till 20%. På det resultatet blir värderingen 25 gånger rörelseresultatet (EV/Ebit).
Året därefter skissar vi in en återhämtning med 20% tillväxt och marginaler som studsar till 30%. I ett sådant scenario har bolaget inga problem att hantera nettoskulden på drygt 200 miljoner dollar, och värderingen på aktien faller till 14 gånger.
Det är inte direkt dyrt och aktien har rasat rejält senaste veckorna. Samtidigt är osäkerheten exceptionellt hög. Vi köpstämplade aktien i somras innan tullarna blev realitet. Nu är verkligheten en annan. Det är surt att ge upp om aktien på de här nivåerna men här och nu ser vi inte uppsidan som tillräckligt lockande givet riskerna.
Tio största ägare i Autostore | Värde (MNOK) | Andel |
Softbank | 9 954 | 38,3% |
Thomas H. Lee Advisors LLC. (THL) | 7 243 | 27,9% |
Folketrygdfondet | 1 102 | 4,2% |
Baillie Gifford & Co | 849 | 3,3% |
Alecta Tjänstepension | 784 | 3,0% |
Autostore Holdings | 521 | 2,0% |
ODIN Fonder | 452 | 1,7% |
Lazard Asset Management | 353 | 1,4% |
DNB Asset Management AS | 326 | 1,3% |
Vanguard | 319 | 1,2% |
Fem största insiders utanför topp tio | Värde (MNOK) | Andel |
Carlos Fernandez Roman | 20 | 0,1% |
Mats Hovland Vikse | 15 | 0,1% |
Anette Matre | 8 | 0,0% |
Viveka Ekberg | 2 | 0,0% |
Andreas Hansson | 2 | 0,0% |
Källa: Holdings | Totalt insynsägande: | 0,2% |
___________________________
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du alla analyser