Se alla rekommendationer

Västra Hamnen inleder bevakning av Lipum med motiverat värde om 10,81 kronor per aktie

Västra Hamnen har inlett bevakning av läkemedelsbolaget Lipum med ett motiverat värde om 10,81 kronor per aktie, framgår det av en uppdragsanalys.

Lipum utvecklar SOL-116 som ska fungera som ett nytt sätt att behandla inflammation.

“Bolaget räknar med att avsluta fas I-studien i slutet av 2024 och planerar för nästa utvecklingssteg. Vi förväntar oss att SOL-116 når marknaden 2031 och genererar en försäljning på 1,5 miljarder kronor med toppförsäljning 2039, vilket motsvarar en marknadsandel på 5 procent”, skriver Västra Hamnen i en kommentar.

Lipum handlas till 6,40 kronor senast betalt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.