Tobii har för hög ‘burn rate’ enligt analytiker, ser risk för ny nyemission – Di
Eyetrackingbolaget Tobii drivs med alldeles för höga kostnader och riskerar att behöva söka nytt kapital igen snart. Den bedömningen gör Handelsbankens analytiker Daniel Djurberg i samband med att Tobii-aktien rasar 24 procent på sin Q1-rapport.
”Frågan är om man ens har råd att spara sig till lönsamhet utan att göra ytterligare en nyemission. Det är en väldigt hög ‘burn rate’ om man tittar på kassaflödet”, säger Djurberg till Dagens industri.
Det fria kassaflödet under kvartalet blev -126 miljoner kronor (46).
Den kostnadskategori som ökat mest är forskning och utveckling, 86 miljoner mot 65 miljoner kronor året innan.
Djurberg tror att Tobii troligen kommer behöva göra någon form av kapitalinjektion inom ett år.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.