Se alla rekommendationer

Ratos faller på börsen efter Di-analys

Bolagsgruppen Ratos aktie faller 8,6 procent på börsen efter att Dagens industri publicerat en analys som lyfter risker med portföljbolaget NVBS.

Analysen pekar bland annat ut NVBS svaga kassaflöde.

“Fritt kassaflöde exklusive förvärv uppgick till minus 334 miljoner kronor. Det negativa rörelsekapitalbidraget var 358 miljoner kronor och det som sticker ut är de upplupna intäkterna. Det vill säga intäkter som varken är betalda eller fakturerade. Dessa svarade vid utgången av 2022 för halva årsomsättningen”, skriver affärstidningen om NVBS.

Enligt Di:s analytiker finns en delförklaring till Ratos svaga kassaflöde under 2022 i NVBS prestation.

“Kassaflödet har förbättrats enormt i år och värderingen är låg, men om det är någonstans en konglomeratrabatt är befogad så är det här. Och om farhågorna visar sig korrekta i NVBS så har Ratos ledning antingen ingen koll på verksamheten, eller så har de valt att sopa problemet under mattan.”

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.