Placera sätter köp på doldis-förvärvaren OEM International
Placera ger en köprekommendation för teknikhandelsbolaget OEM International, enligt en analys.
OEM beskrivs som ett bolag som går under radarn trots en fin historisk kursutveckling. Samtidigt är bolaget inte billigt då ev/ebita och p/e-talet är 19 respektive 24 på innevarande år, baserat på Placeras prognoser. Men givet historiken bedöms bolaget förtjäna en högre multipel.
“OEM är ett bolag som andas kvalitet och långsiktighet. Aktien är inget för den som vill göra snabba klipp utan snarare ska den ligga som en orörd pärla i portföljen”, skriver Placera.
“Kortsiktigt är konjunkturen en risk men vi tror ändå att ett köp här eller vid en rekyl kan vara ett bra köpläge”, tillägger analystjänsten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.