Lifco höjs till market perform av SHB – optimism kring utsikter att allokera kapital för förvärv
Handelsbanken höjer sin långsiktiga rekommendation för industrikonglomeratet Lifco till market perform från underperform och upprepar samtidigt behåll på kort sikt. Riktkursen höjs till 341 kronor från 291.
I en analys skriver SHB att man blivit mer optimistiska till Lifcos långsiktiga utsikter för att kunna allokera mer kapital till förvärv. Rekommendationen höjs på grund av att banken prognostiserar för ett större värde från potentiella framtida förvärv.
“Vi har höjt vår riktkurs på tre års sikt till 341 kronor, vilket implicerar en EV/ebita-multipel på 25 gånger (2026p). Givet att vi förväntar oss en fortsatt disciplinerad kapitalanvändning som kommer att addera strukturell tillväxt, bedömer vi att aktien är rimligt prissatt”, skriver banken.
Aktien backar 0,6 procent till 283,60 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.