Kepler upprepar köp för Securitas – ser viktiga triggers framöver
Kepler Cheuvreux upprepar sin köprekommendation för säkerhetsbolaget Securitas och sänker riktkursen till 175 kronor från 185 inför Q1-rapporten.
Analyshuset uppger att viktiga triggers för aktien framöver är ytterligare avyttringar av verksamheter med låg marginal, i vilket man räknar med den återstående flygplatsverksamheten och Critical Infra i USA.
“Dessa avyttringar kommer att öka marginalen från nuvarande konsensus på 7,4 procent för räkenskapsåret 2025 till den målsatta nivån på 8 procent, vilket kommer att föra aktiekursen närmare vår uppdaterade riktkurs på 175 kronor, som vi sänkt i linje med estimaten, från tidigare 185 kronor”, skriver Kepler.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.