Se alla rekommendationer

Di ser kraftig uppsida i Nobia – men varnar samtidigt för hög risk i aktien

Dagens industri ger ett köpråd för köksbolaget Nobia under vinjetten Veckans aktie. Tidningen understryker att risken är hög i bolaget, men ser samtidigt en potentiell uppsida på 80 procent om de egna prognoserna infrias.

I analysen framhålls det att Nobia har varit en riktigt bra placering för de som vågat plocka upp den vid tidigare kursfall. Tidningen tror att ett sådant scenario kan spela ut sig även denna gång, med stöd av en toppmodern fabrik i Jönköping och ytterligare draghjälp ifall byggkonjunkturen förbättras.

Om det blir ett vinstlyft väntar en rejäl belöning för aktieägarna.

“Nobia värderas i dag till 2,6 miljarder kronor vid en aktiekurs strax under 4 kronor. Blir det som Di tror kan aktien stiga till 6-7 kronor kommande året. Det ger en uppsida på 50-80 procent från dagens kurs. Förbättras däremot inte kassaflödet som Di kalkylerat med finns risk för nyemission och en halverad aktiekurs”, skriver Di.

Men tidningen väljer ändå att våga på sig ett köp och uppger varför: “Ett avgörande köpargument är att ingen kökskonkurrent lär ha en lika effektiv produktion som Nobia samtidigt som köksmarknaden rimligen borde repa sig efter två tuffa år”.

Nobia har förlorat 80 procent av börsvärdet under de senaste tre åren.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.