Se alla rekommendationer

Affärsvärlden väljer att avvakta med BHG

Det är positivt att e-handelsbolaget BHG på en fortsatt trög marknad ändå lyckas få ned varulagret samtidigt som stora omstruktureringar i bolagsgruppen pågått. Den höga skuldsättningen är fortsatt största hindret till att äga aktien. Det skriver Affärsvärlden i en analys på måndagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 27 procent i aktien. Kombinationen av mycket hög skuldsättning och osäkra utsikter kring lönsamheten gör dock att Affärsvärlden väljer att avvakta med aktien.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.