Affärsvärlden sätter neutral rekommendation för Autoliv
Affärsvärlden landar i en neutral rekommendation för fordonssäkerhetsbolaget Autoliv efter rapporten för det första kvartalet.
“Q1-rapporten var överraskande stark och ledningen klart mer optimistiska om den närmaste framtiden än man kunnat tro givet tidningsrubrikerna om problemen inom bilbranschen. Risken är att produktionen börjar falla och vi är tveksamma till att Autoliv kan göra så bra ifrån sig i ett sådant scenario”, skriver tidskriften.
Affärsvärlden pekar dock på att aktien är billig på egna meriter och att aktieägarna nästan får 10 procents avkastning om utdelning och återköp kombineras. Långsiktigt behöver aktien inte vara fel i en portfölj.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.