Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger köpråd för H&M

Klädbolaget H&Ms aktie har rasat 30 procent sedan förra sommarens kurstopp och analytikerna verkar nu tävla i att skruva ned prognoserna. Det kan vara läge att börja gå motvalls, skriver Affärsvärlden i en analys på onsdagen.

“Några tuffa kvartal väntar men på två-tre års sikt ser vi över 30 procent uppsida i aktien från nuvarande nivåer. Utdelningen höjdes från 6,50 till 6,80 kronor vilket motsvarar 5 procent direktavkastning. För den långsiktige ser vi läge att återigen bli mer positiv till H&M-aktien”, skriver tidningen och ger köpråd.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.