Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Solid Försäkring

Sakförsäkringsbolaget Solid Försäkring säljer olika typer av nischförsäkringar. Över 50 procent av bolagets resultat kommer från olika trygghetsförsäkringar kopplade till blankokrediter hos tidigare moderbolaget Resurs. Det skriver Affärsvärlden i en analys på fredagen.

Tidningen bedömer att aktien är rättvist värderad i dagsläget och förväntar sig att nästan all avkastning kommer från utdelningar. Aktien kan därför vara ett intressant alternativ för den som gillar högutdelande småbolag.

“Att styrelse och ledning tillsammans äger under 1 procent av aktierna är ett minus och det hade varit önskvärt att se högre aktivitet i insynsregistret. Vi följer Solid med ett neutralt råd”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.