Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Öresund
Investmentbolaget Öresund har haft det rätt motigt senaste åren. Flera av portföljbolagen värderas lågt och det finns dessutom budchans i ett av dem, nämligen Catena Media, skriver Affärsvärlden i en analys på fredagen.
“Majoriteten av Öresunds portfölj är noterad. Till 15 procent substanspremie lockar inte aktien supermycket. Vi landar i en neutral hållning”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.