Se alla rekommendationer

Affärsvärlden ger ett neutralt råd för Nolato efter nya finansiella mål

Industriunderleverantören Nolato presenterade vid sin kapitalmarknadsdag på torsdagen nya finansiella mål. Ambitionen är nu att växa organiskt med 8 procent per år. Marginalmålet höjs från 10 till 12 procent. Det skriver Affärsvärlden i en kommentar på fredagen.

“Nolato är ett välskött bolag. De nya finansiella målen är på det stora hela inga större nyheter då konsensus sedan tidigare ligger ungefär i linje med målen. Vi har ett neutralt råd på aktien”, skriver tidningen i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.